Kainatta Bir Zerreyim

Dünyamız bir değişim sürecinde ve dönüşüm tabi ki bireyde başlıyor. Bu dönüşüm, kişinin kendini gerçekleştirmesi ya da bir başka deyişle kendini bilmesinden geçiyor. Kendini bilmek ise bana göre kişinin yaşam temasının farkındalığı. Yani düşüncelerin bilinçli olarak seçilmesi. Yaşam temamız olumlu-olumsuz düşünceler ve olaylara karşı verdiğimiz tepkileri içerir. Bilinçli seçim ise geçmişin tecrübesini geleceğe aktarırken ve aynı zamanda anda kalmakla mümkün. Bunu yapabilmek için ise duygusal zeka ve cesaretin dengeli bir şekilde kullanmak gerekiyor.

Bilimsel veriler günde 60 ila 90 bin düşünce ürettiğimizi söylüyor. Beynin çalışma prensibi gereği ise çoğu negatif. Bununla birlikte kişinin düşünce yapısını şekillendiren aile geçmişi, kültürel yapı ve epigenetik faktörler var.

Zihnimizin ürettiği düşüncelerde farkındalık olmadığında sürekli tekrarlayan ve hayatımıza hizmet etmeyen döngüye giriyoruz. Çoğunlukla zihnimize gelen negatif düşüncelerin etkisindeysek buna bağlı kimyasallar devreye girer. Bu durum ise ruh-beden-zihin bütünlüğünü bozar. Aynı düşüncelerde kalmamızın sebebi değişmeyen kararlarımızın (ön yargılar-şartlanmalarımızın) sonucudur ve bu durum aynı senaryoyu farklı artistler ile tekrar yaşamamıza sebep olur.

Tabi ki yaşamda negatif durumları görmezden gelmeyeceğiz. Ya da negatif düşüncelere sahte bypass yapmayacağız. Bunu görüp tedbiri alıp son düşüncenin bunu başarabilirim olmasını kastediyorum.

Bir başka deyişle olanı olduğu gibi görüp elimizden gelenin en iyisini yapmak. Bunu yaparken inancın ve umudun yüksek enerjisini de arkamıza almak. Zaten olumlu düşüncenin temelinde de bu yatıyor.

Denizde hep şu cümleyi kurarım; ‘Bilgi, korkuyu kovar’.

20. yüzyılda yetişmiş en iyi halk ozanlarımız arasında yer alan Aşık Daimi’nin dediği gibi;

Zerre içinde zerreyim. Ben kendimi bilmez miyim?”

Neyi terk ettiğimizi ve neye kavuşmak istediğimizi anlamak, kendimizi bilme yolculuğumuzun temelidir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir