Deniz Özgürlüktür

Yacht Türkiye dergisinde yayınlanan Melike Esra Karayel Röportajıdır.

Bu ayki konuğumuz Milli Takım sporcumuz Doruk Demircan. Demircan, 17 yaşında ve İzmir’de yaşıyor. Yaklaşık 7 yıldır yelken sporunun içinde ve Laser Radial sınıfında kariyerini sürdürüyor. İşte Türkiye Yelken Federasyonu’ndan üstün başarı ödüllü kardeşimiz Doruk Demircan’ın hikâyesi!

Laser 4.7 sınıfı Türkiye sıralamasında birinci sırada yer alan Doruk Demircan’ın  öyküsünün nice gencimize cesaret ve ilham vereceğinden eminim…

Yelken sporuna ne zaman başladın?

Yelken sporuna 9 yaş yazında kursiyer olarak, 11 yaşında da lisanslı sporcu olarak Solo Yelken Kulübü’nde başladım.

Neden yelken?

Küçüklüğümden beri hep suyu seven, denizden çıkmayan bir çocuktum. Bu yüzden yelken sporuna ilgi duydum ve başladım.

Ailen destekledi mi?

Ailem denize, yelkene olan ilgimi ve merakımı görünce hemen başlamamı sağladı.

Yelkende önemli etkenlerden biri ailenin desteği. Ailem de bu desteği her şartta sağladı. Yelkendeki başarılarımla da gurur duyuyorlar.

Antrenmanlar okul hayatını etkiledi mi?

Evet. Bu konu maalesef ülkemizdeki yelkencilerin en çok zorluk çektiği alandır, çünkü yelken ciddi bir tempo ve gayret istiyor. Her sene yarış sezonu başladığında okuldan uzun süre uzaklaşıyoruz. Bu da derslerimizin devamlılığını olumsuz etkiliyor.

Peki nasıl dengeliyorsun bu durumu?

Derslerimden bu kadar uzak kalmak, dönüşte üstün gayret gerektiriyor. Bu da çoğu zaman uykunuzdan, sosyal hayatınızdan ödün vererek oluyor. Açığı ancak bu şekilde kapatabiliyorum. Bunun yöntemi iyi bir planlamadan geçiyor. Bu konuda ailem, arkadaşlarım ve öğretmenlerim bana büyük destek oluyor.

Aldığın derecelerden ve ödüllerden bahseder misin?

İl, bölge, ulusal ve özel yarışlarda birçok derece aldım. Son 2 yılı özetlemek gerekirse; 2017 yılı ulusal yarışları sonucuna göre, Türkiye Yelken Federasyonu’ndan üstün başarı ödülü aldım. Nisan 2018’de Yunanistan’da yapılan Laser 4.7 Avrupa Şampiyonası’nda 8. oldum. Temmuz 2018’de Polonya’da yapılan Laser 4.7 Dünya Şampiyonası’nda 6. oldum. 2018 yılında yapılan ulusal yarışların sonuçlarıyla oluşan Türkiye sıralamasında, Laser 4.7 sınıfında birinci sıradayım.

Yelken, hayatını nasıl değiştirdi?

Yelken sporu sizi sadece denizde geliştiren bir spor olarak gözükse de, aslında karada da hayatın birçok gerçeğini size öğretiyor; sizi geliştiriyor. Zorlukların üstesinden gelmeyi, denizin ortasında tek başına karar almayı küçük yaşta öğreniyorsunuz. Stres altında karar verme, tek başına hakkını savunma ve arama, bir takımın üyesi olma, kriz yönetme gibi ve daha birçok sayamadığım şeyi bana kattı. Ayrıca planlama ve uygulama alışkanlığı da kazandırdı ve disiplinin başarıya giden yolda en önemli etken olduğunu gösterdi. Bir de evimden çıkınca da bir yere ait olduğumu hissettirdi. Denize çıkınca bütün her şeyi karada bırakmış oluyorum. Kendimi özgür hissediyorum. Tek düşüncem kendim ve teknem oluyor.

Yaşıtlarına neler söylemek istersin?

Deniz karadaki dertlerinize çaredir. Deniz özgürlüktür. Deniz gelişimdir.

İleriye yönelik hedeflerin neler?

Dünya Şampiyonası sonrası başladığım yeni sınıfım olan Laser Radial’de 2019 yılında da Milli Takım’da olmayı hedefliyorum. Avrupa, Dünya şampiyonaları ve 2024 Olimpiyatları’nda ülkemi temsil edip, bayrağımızı kürsüde dalgalandırmak istiyorum. İnsanların sevdiği, örnek göstereceği, başarılı bir birey ve sporcu olmayı amaçlıyorum.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir