Denizdeyken Her Şeyi Unutuyorum

Yacht Türkiye dergisinde yayınlanan Melike Esra Karayel Röportajıdır.

Bu ay köşemizin konuğu Zeynep Tuncalı. Kızlarda Türkiye Şampiyonluğu olmak üzere pek çok dereceye sahip. Tuncalı, “Hayattaki zorluklarla nasıl başa çıkacağımı yelken sporuyla öğrendim” diyor. Pek çok kişiye örnek olacak hikâyesini keyifle okumanız dileğiyle.

Gençlerimizin denizlerde elde ettikleri başarılar her geçen gün artıyor, göğsümüzü kabartıyor. Geçen ay Yılkan Timurşah’la başladığımız başarı hikâyeleri paylaşımımızı sürdürüyoruz. Bu ay köşemizin konuğu Zeynep Tuncalı. Kızlarda Türkiye Şampiyonluğu olmak üzere pek çok dereceye sahip. Tuncalı, “Hayattaki zorluklarla nasıl başa çıkacağımı yelken sporuyla öğrendim” diyor. Pek çok kişiye örnek olacak hikâyesini keyifle okumanız dileğiyle.

Yelken sporuna ne zaman başladın?

9 yaşında başladım.

Neden yelken?

Ailem sörf yapıyordu. Beni de yelkene kulübüne götürdüklerinde ilk ilgimi çeken optimistlerdi ve böylece yelkene başlamış oldum.

Ailenin düşünceleri ne oldu?

Benim sporla ilgilenmemi istiyorlardı ve birçok spora göre daha az sakatlık riski ve sürekliliği olduğundan  yelken sporunun benim için doğru olduğunu düşünüyorlardı.

Antrenmanlar hayatını nasıl etkiledi?

Yelken sporunun derslerimi ve okuldaki başarımı olumlu yönde etkilediğini düşünüyorum.

Okul ve yelkeni nasıl dengeledin?

Zaman yönetimi sayesinde birçok şeyi bir arada götürmeyi öğrendim.

Elde ettiğin derecelerden, ödüllerden söz eder misin?

Yelken hayatım boyunca birçok il ve bölge yarışlarında kızlarda ilk üçe girdim. Türkiye şampiyonluğu, 2.’liği ve 3.’lüğü ve Avrupa 14.’lüğü elde ettim.

Peki bu spor hayatına neler kattı?

Hayattaki zorluklarla nasıl başa çıkacağım konusunda ve hayatı öğrenmeme çok katkısı oldu. İnsan ilişkilerinde hem birçok yer görmemi sağladı, hem de ani kararlar vermem gerektiğinde sporcu disiplinine sahip olmamda oldukça katkı sağladı.

Yarışlara hazırlık sürecini de merak ediyorum.

Antrenmanlara düzenli gidip verimli çalışıyorum. Eksiklerimi belirleyip onlara ağırlık verip dayanıklılığımı arttırmaya çalışıyorum.

Ya psikolojik olarak kendini nasıl hazırlıyorsun?

Soğukkanlı olmaya çalışıyorum öncelikle. Ne olursa olsun elimden geleni yaptığımı ve çalışmaya devam edeceğimi hatırlayarak kendimi rahatlatıyorum.

Denizde kendini nasıl hissediyorsun?

Kesinlikle diğer hayattan kopmuş ve sadece denize odaklı oldukça pozitif.

Yaşıtlarına bu spor için neler söylemek istersin?

Denizdeyken her şeyi unutuyorum ve yarışmadayken rakiplerimle kapışmak, bir sonraki hamleyi düşünmek ve uzun bir yarış olduğu için asla ne olacağını tam anlamıyla bilememek beni bu spora daha çok bağlıyor. Eğlendiğimi, gerçekten keyif aldığımı hissediyorum ve bu hissi başka bir yerde alacağımı düşünmüyorum.

İleriye yönelik hedeflerin neler?

Bu sporu hayatımdan asla çıkarmamak, derslerimle beraber götürüp ülkemi birçok yarışta temsil etmek istiyorum. Ne olursa olsun bu sporu keyif almak için yapmanın en önemli şey olduğunu düşünüyorum. Çünkü eğer keyif alınırsa madalyanın kendi kendine geleceğine inanıyorum.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir